2. – 6. juulil toimus koostööprojekti „Arukad külad, nutikad kogukonnad“ raames õppereis Taani, et tutvuda Torup´i piirkonnaga. Rühm inimesi, kes kolisid piirkonda 30 aastat tagasi, et moodustada orgaanilistel põhimõtetel põhineva kogukonna. Aastate jooksul on see külaosa muutunud väga atraktiivseks enklaaviks. Kogukonna tugevused on tugev kohalik algatus ja pädevus. See kehtib ka viimase suurema sammu kohta, mis puudutab küla laiendamist 100 uue ökokoduga järgmise paari aasta jooksul, mida tehakse targalt järkjärgulise ja läbi mõeldud programmi alusel. Sel eesmärgil asutas kohalik tegevusrühm kohalikke maa omandamiseks fondi Torup Fonden, mitte ei jätnud seda välisinvestoritele. Praegu kavandab see fond kogu Torupit hõlmavat nutikat ja jätkusuutlikku päikeseenergial põhinevat küttesüsteemi. Selle taustaga võitis Torup 2019. aasta riikliku aasta küla auhinna. Meie võõrustajaks oli kohalik LEADER tegevusgrupp Gribskov-Halsnæs. Tegevusgrupi eestvedajaks on professor Peter Plant, kelle vitaalsus ja terav vaim on loonud kogukonna, mis väärib igal juhul külastamist.
Rohkem Torupi piirkonna "Smart village" arengute kohta saad lugeda SIIN
Õppereisil liiguti keskkonnasõbralikult ühistranspordi ja jalgratastega või jalutades.
Peter Plantiga, kes on kohaliku tegevusrühma (LAG-i) eestvedanud 10 aastat ja selle aja jooksul on algatatud ja läbi viidud 100 projekti, tutvusime neist mõnedega.
Oma võõrustajatega Stine ja Peteriga kohtuti Dyssekilde Stationis,
mis sisladas mitmeid LAG-projekte, näiteks rongijaama raamatute taaskasutuspood ja kogukonna aed ning turg.
Koos liiguti küla nõupidamisväljakule, mis kujutas endast kivide ringi, kus algselt iga talu omas oma kivi ja vabas õhus mõtete vahetamist rakendatavat veel tänapäevalgi. Edasi liiguti kohaliku kooli juurde, Dyssekilde külas elab umbes 300 elaniku, kuid koolis käiakse ka ümbruskonnast. Igal sammul hakkas silma vaba loovus ja tekkis soov olla taaskord laps ja sündida sinna kogukonda. Loovus ja raamist välja mõtlemine hakkas silma igal pool. Kõik see tekitas mõnusa ja õnneliku atmosfääri.
Edasi liiguti mahetoodangut ja kogukonnale vajaliku kaupa turustava kohaliku COOP-i juurde, mille keldris toimetas järjekordne projekt, Art Gallery www.kaeldergalleriet.dk, mis pakkus nutikat võimalikkust kogukonnale raha teenida.
Edasi mindi tutvuma uue ökoküla projektiga ning sellega kaasnevate algatuste ja nutikate lahendustega. Dyssekilde asub Frederiksværki ja Hundestedi vahel, ning on üks Taani vanimaid ökoloogilisi külasid. 1990. aastal oli see lihtsalt kartulipõld. Tänaseks oleme elujõuline kogukond, mille tavalisest maapiirkonnast eristuvaks omaduseks on noor ja kasvav kogukond. Igapäevakõnes kutsutakse neid ØD-ks , kes püüavad elada kogukonna, sallivuse ja lugupidamisega ning keskendudes jätkusuutlikkusele ja ökoloogiale. Koos on arendatud lahendusi, mis puudutavad oma kommunimaja, reoveepuhastusest, jäätmete sorteerimist ja köögiviljakasvatust. Vaata ka www.dyssekilde.dk/uk
Järgmisel päeval kohtuti taas ja vaatamata vihmale ja tuule hüppasid kogukonna eestvedajad rattasadulasse ja suunduti avastama laiemat piirkonda. Suunduti mõne kilomeetri kaugusele kohaliku veskit Fællesmølleriet , kus tutvuti ökoloogilise jahu tootmise telgitagustega. -vaadati üle kohalik tseremooniate plats ja liiguti Tothaven, kus toimus kohaliku kogukonna liikme Michele Lucharelli eestvedamisel töötuba, kus õpiti valmistama ehedaid itaalia pitsasid. Parim osa sellest oli, et pitsad söödi kõik ise ära ja vahepeal oli oavarrest kallanud vihm jäänud hõredamaks. Liiguti tagasi Dyssekilde St., tutvuti sotsiaalökoloogilise ärihoonega ning mitmete teiste projektidega, mis kindlasti toovad reisil osalenute kogukondades uusi algatusi, mis toovad kaasa nutikate lahenduste loomise ning arukate külade koostöö kasvamise.
Nelja Valla Kogu piirkonnast osales õppereisil 5 särasilmset kogukonna eestvedajat.
Koostööprojekti „Arukad külad, nutikad kogukonnad“ partnerid on Kodukant Läänemaa, Põhja-Harju Koostöökogu ja Nelja Valla Kogu.
Fotode autor ReneMitt, VisitHarku.com