23.-24. augustil 2024 toimus seitsme LEADER tegevusgrupi ühisseminar ja õppereis liikmetele, mis tõi kokku üle saja osaleja üle Eesti. Suveseminar pakkus suurepärast võimalust kogemuste jagamiseks, koostöö arendamiseks ning uute sõprussidemete loomiseks. Seminari eesmärk oli tugevdada piirkondadevahelist koostööd, lõimuda ühise eesmärgi nimel ning leida inspiratsiooni tulevaste projektide elluviimiseks.
Seminaril osalesid seitsme LEADER tegevusgrupi esindajad, kes tõid kaasa just oma unikaalsed teadmised ja kogemused. Osalejateks olid Lääne-Harju Koostöökogu (LHKK), Nelja Valla Kogu (NVK), Ida-Harju Koostöökoda, Põhja-Harju Koostöökogu, Raplamaa Partnerluskogu, Kodukant Läänemaa ja Rohelise Jõemaa Koostöökogu liikmed. Osalejad lõimusid seminaril ühtseks kogukonnaks, jagades omavahel ideid ja tehes plaane tulevaste koostööprojektide elluviimiseks, nii et seminari võiks ka nimetada "Sõbraks saamise seminariks".
Kõik tegevusrühmad alustasid oma õppereisi oma kodupiirkonnast, kuid õhtupoolikuks jõudsid kuus marsruuti kokku Jõgevamaal asuvasse Voore puhkekeskusesse. Seal jätkus päev töötubadega, kus käsitleti mitmeid olulisi teemasid: kuidas valmistuda kriisideks maapiirkonnas, ettevõtluse ja kogukonna koostöö arendamist, kogukonna eestvedajate motivatsiooni hoidmist, koostööd omavalitsustega ning kogukondade visuaalset identiteeti ja mainekujundust. Samuti uuriti sotsiaalse innovatsiooni võimalusi maapiirkondades. Päeva lõpp kulmineerus meeleoluka võrgustamisega, mida juhtis Arlet Palmiste, pakkudes osalejatele võimaluse luua uusi kontakte ja tugevdada omavahelist koostööd.
Õppereisil külastati mitmeid paiku, mis andsid osalejatele väärtuslikku inspiratsiooni ja uusi ideid kohalike kogukondade ja ettevõtete arendamiseks ning koostöö tugevdamiseks. Nelja Valla Kogu 13 osalejat ja Lääne-Harju Koostöökogu 23 osalejat külastasid kahel õppereisipäeval järgmisi kohti:
Järva-Jaani Koduloomuuseum ja Autosert OÜ Diislidisko – Järva-Jaani Koduloomuuseum pakkus unikaalse võimaluse näha ajaloolisi masinaid tegevuses, korraldades "Diislidisko" etenduse. See hariv ja meelelahutuslik elamus tõi sära silmadesse ka kõige tehnika kaugematel inimestel. Suurepärane näide, kuidas tehnoloogiat ja kultuuripärandit saab kaasata tänapäeva haridus- ja meelelahutusprojektidesse.
MTÜ Orina Seltsimehed ja Veevõtu torn – Orina Seltsimehed on taastanud Järva-Jaani vana kutsekooli veetorni, kus nüüd korraldatakse näitusi ja kodukohvikuid.
Nöösker Mõdukoda– Nöösker Mõdukoda, mis kombineerib traditsioonilisi õlle- ja veinivalmistamise teadmisi, pakkus osalejatele võimaluse degusteerida erinevaid mõdusid, mis on valmistatud Eesti meest ja kohalikest marjadest.
Kirna Mõis ja Mõisapark – Kirna mõis, oma loodusliku ja tasakaalustava keskkonnaga, pakkus külastajatele rahustavat elamust.
Wile Farm ja Alpakad – Wile Farm tutvustas osalejatele alpakakasvatust ja alpakavillast toodete tootmist. Külastajad said teadmisi ja inspiratsiooni selle kohta, kuidas maapiirkonna ettevõtlust edukalt arendada ja loodusressursse kasutada.
Need külastused ja seminar pakkusid väärtuslikku inspiratsiooni ja uusi ideid, kuidas arendada ja tugevdada oma kohalikke kogukondi. Sarnaseid maaelu arendavaid üritusi on plaanis korraldada ka edaspidi, et jätkata koostööd ja jagada kogemusi erinevate LEADER piirkondade vahel.
Fotod: Marika Johannson, Kristiina Adamson